czwartek, 23 stycznia 2014

GDZIE odczuwamy emocje?

Jak podaje gazeta.pl w oparciu o badania naukowców z Finlandii, ludzkie ciało reaguje odmiennie na różne stany emocjonalne. Przebadanie 700 ochotników (z kilku różnych krajów), pozwoliło naukowcom nakreślić "mapę uczuć" i nanieść ją bezpośrednio na zarys naszej sylwetki. W ten sposób powstał obraz ilustrujący gdzie odczuwamy złość, radość, depresję...

mapa ludzkich emocji
źródło: http://i.imgur.com/dIErljw.jpg

Jak pokazuje ta niezwykła "mapa", całkiem słuszne i wyjątkowo trafione okazują się znane powiedzonka o "motylach w żołądku" (stan zakochania), "rozpierającej piersi" (odczuwanie dumy) czy szczęściu zalewającym nas "od stóp do głów".

Warto też zwrócić uwagę na szczególny rodzaj przeżywania depresji - to stan, o którym sami pacjenci mówią często "obojętność", "rezygnacja", "pustka". I tak zaprezentowali to również naukowcy w oparciu o zgromadzone dane. Człowiek cierpiący na depresją czuje się tak, jakby ktoś "wyłączył w nim światło".

Nieco inaczej prezentuje się smutek. Tu odczuwamy ból w piersiach, ciążącą nam głowę, jednak pozostałe części ciała są jakby uśpione.

Czy powyższa mapa może w jakiś sposób pomóc nam w walce z dolegliwościami emocjonalnymi? Być może. Z całą pewnością jest jednak ciekawym przykładem na to, że - niezależnie od wychowania, wiary czy kultury - ludzie z różnych krajów podobnie odczuwają emocje. Są one tak silnie zakorzenione w każdym z nas (nie licząc oczywiście osób z zaburzeniami takimi, jak np. brak empatii), że pod względem "miejsca" przeżywania uczuć, wszyscy jesteśmy tacy sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz